Elit Spor Propars

Doğru stok kontrolü ve kolay e-ticaretle gelen başarı

Ücretsiz Dene

Elit Spor, yaklaşık 10 yıldır İstanbul'un merkezi noktalarında üç şubesiyle hizmet veren, 9000'den fazla çeşitteki ayakkabı ve spor giyim ürününü çok uygun fiyatlara tüketicilerle buluşturan bir spor giyim mağazası. İlk olarak Haziran 2015'te ürünlerini internete taşıyarak hem kendi internet sitelerinde hem de N11, Gittigidiyor ve Hepsiburada.com'da satış yapmaya başladılar. Kasım 2015'te Propars'la tanıştılar.

Yaşadıkları Sorunlar

Ürünlerini internete taşıyarak teknoloji çağına uyum sağlayan Elit Spor, online satıştan kısa zamanda kâr elde etmeye başladı. Ancak online satış her ne kadar işletmelere dünyanın kapılarını açıp inanılmaz kâr oranları getirse de, kendine has zorluklarıyla işletmeleri sıkabiliyor.

Binlerce ürünün stoklarını dört farklı sitede kontrol etmek çok zorlaştı ve yanlış stok yönetimi yüzünden müşterilerle sorun yaşadılar.

İnternetin dört bir yanındaki farklı sitelerden gelen siparişleri yönetmekte zorlanmaya başladılar. Birden fazla internet sitesinden gelen müşteri mesajlarını cevaplamak çok fazla zaman almaya başladı. Binlerce ürünü tüm internet sitelerinde ilan açmak/kapatmak, fiyatlarını değiştirmek çok fazla zaman alıyordu.

Tüm bu işlemler için dükkânlarına iki tane “e-ticaret elemanı” almak zorunda kaldılar.

"Kendi sitemizde dahil olmak üzere dört farklı sitede satış yaparken stokları kontrol edemez olduk. Stokta olmayan üründen sipariş gelip duruyordu, sürekli sipariş iptal etmek zorunda kaldık yada ürünleri çok geç gönderdik. Müşteriler şikayetçiydi ve mağaza puanlarımız düşüyordu."

Propars'ın Çözümleri

Propars’la tanışan Elit Spor, tüm internet sitelerinden gelen siparişleri ve müşteri mesajlarını tek çatı altında yönetmeye başladı ve zamandan tasarruf etti. Propars’ın Otomatik Yanıt Sistemi, gelen müşteri mesajlarının %85’ine otomatik cevap verdi ve Elit Spor çalışanlarına başka işlerle ilgilenme şansı tanıdı. Bütün internet sitelerindeki stokları tek bir ekranda takip ettiler. Propars, stoğu biten ürünleri otomatik olarak satışa kapattı ve bir sitede ürün satıldığında otomatik olarak diğer tüm sitelerdeki stokları güncelledi. Stoklar hep güncel kaldı, müşteri şikayetleri son buldu. Propars, stoğu azalan ürünler için Elit Spor’u erkenden uyardı. Tedarikçilerle olan ilişkileri düzeldi.

Ürünleri Propars’a sadece bir kez yüklediler, Propars tüm sitelerdeki ürün ilanlarını yıllardır otomatik olarak satışa açıyor. Binlerce ürünün fiyatını güncellemek Propars’la sadece birkaç saniyelerini alıyor. Propars, her ürün için piyasa ve internet araştırması yaparak ürünlere daha güzel fotoğraflar ve daha rekabetçi fiyatlar öneriyor. Stok kodu içeren karmaşık ürün isimlerini otomatik olarak daha kolay anlaşılır hale çeviriyor.

Sonuç

Elit Spor Propars’la tanıştıktan sonra bütün dezavantajları yendi ve online satış yapmanın sadece güzel yönleriyle muhatap olmaya başladı. Propars’la tanıştıktan sonra, mağazalarını kolayca yönettiler ve doğru stok kontrolü, artan müşteri memnuniyeti ve daha doğru fiyatlı ürünlerle Elit Spor’un satışları arttı.

Elit Spor’un satışları Propars kullandıkları ilk yıl %46, ikinci yıl %58 oranında arttı.

"N11.com'da satışları arttırmak için 2000 liralık reklam satın aldık. Propars'la tanıştktan sonra satışlarımız reklam yaptığımız dönemi bile dörde katladı."

© 2012 - 2019 Propars