Pazar Yeri Entegrasyonları

Dükkanınızdaki ürünleri internette de satarsanız çok daha fazla para kazanırsınız. Evet. Bunu artık herkes biliyor.

Çağa ayak uyduramayan, “AVM’ler açıldı, internet geldi, esnaf kayboldu” diyen dükkan sahipleri artık bir bir internete adım atmaktan başka çareleri olmadığını anlamaya başladılar.

Ve gerçekten de, internet ve internette satmak sizin kurtarıcınız. Buna bazılarınız sinir oluyor ve “Nereden çıktı bu internette satmak, e-ticaret, bilmem ne…” diyor olabilirsiniz. Kızsanız da, hoşlanmasanız da, hayatta kalabilmek ve aslında daha fazla kazanabilmek için tek yol e-ticaret.

Neden mi?

Çünkü sizin dükkanınızın kapısının önünden geçmesi mümkün olmayan kilometrelerce uzaktaki milyonlarca müşteri internette her gün dolaşıyor.

Eğer internette bir dükkanınız olursa zaten artık akıllı telefonlar sayesinde internetten çıkmayan milyonlarca müşteri, internetteki dükkanınızın kapısında defalarca dolaşıyor.

Birkaç gün içinde kendinizi Sivas’a, Ankara’ya ve hatta kargonun gitmediği köylere sipariş hazırlarken buluyorsunuz.

Propars istatistiklerine göre daha öne e-ticaret yapmayan ve ortalama 500 ürünü olan bir mağaza, e-ticarete başladıktan sonraki altı ayında cirosunu tam %35 arttırıyor. Üstelik bu bilinen en düşük oran. Çok daha başarılı olanları var yani.

E-ticarete başlayan firmaların çoğuna, kendilerinden kaynaklanan bir hata yapmazlarsa 1-2 ay içinde günde 10-15 sipariş yağmaya başlıyor. *

İnternetteki müşteriler mağazanıza gelenlerden çok daha pozitifler. Güzelce paketleyip 1-2 günde kargoya verdiğiniz sipariş ellerine ulaştığında size yüksek puanlar veriyorlar; çoğunun fazla bir beklentisi yok; biraz hızlı ve nazik davranmanız onlar için yeterli oluyor.

E-ticarete direnmeyin. Gelin, siz de dükkanınızdaki ürünleri internette satmaya başlayın, cironuzu ve kârınızı arttırın.

 

Peki, internette ürün nasıl satılır?

İnternette ürün satmanın iki yolu var:

Kendinize bir site yaptırıp ürün satmak:

Eğer e-ticarete yeni başlıyorsanız bu sizin için biraz zor bir yöntem. Çünkü, internette milyonlarca site var ve bu da milyonlarca rakibiniz var demek oluyor. Bugün bir internet sitesi kurup yönetmek, SEO optimizasyonu yapmak, yani Google gibi arama sitelerinde üst sıralarda çıkmak kolay değil. Ayrıca masraflı. Reklama bütçe ayırmak ve birçok şirket ya da uzmana para ödemek gerektiriyor.

Çünkü internet siteniz mobil uyumlu değilse, güzel ve başarılı bir tasarımı yoksa veya bunlar olsa da Google’da üst sıralarda yer almıyorsa ne yazık ki bir işe yaramıyor.

E-ticarete başlarken böyle bir yatırım ve masraf yapmak yerine, önce daha kolay olanından başlayın. Yani diğer seçenek.

Elbette size özel bir siteniz de olmalı, artık modern çağdayız. Ama siz e-ticaretinizi ikinci seçenekle kolay kolay yapıp para kazanırken sitenizle zaman içinde ilgilenirsiniz.

N11, Gittigidiyor gibi sitelerde ürün satmak:

İşte e-ticarete başlamanın kolay ve masrafsız yolu.

Türkiye’de girip ürün satabileceğiniz dört büyük site mevcut. Biz bunlara kendi aramızda dört büyükler diyoruz:
•N11.com    •Gittigidiyor.com    •Hepsiburada.com   •Sanalpazar.com

Bu sitelerin çoğu internette ve televizyonda devasa bütçelerle sizin yerinize reklam yapıp milyonlarca müşteriyi kendine çekiyor. Yani bu sitelerde her gün girip dolaşan milyonlarca müşteri hazırda, masrafsızca sizi bekliyor.

Tek yapmanız gereken bu sitelere üye olmak birer sanal dükkan açmak. Bu diğer seçenekle kıyaslanınca oldukça masrafsız bir yol. Siz satış yaptıkça sizden komisyon alıyorlar ve bazıları dükkan kirası talep ediyor; fakat rakamlar oldukça uygun.

Gelelim asıl noktaya.

Bu sitelerde dükkan açtıktan sonra e-ticaretin klasik zorlukları başlıyor. Dükkanınızdaki her ürün için bir ilan açmanız gerekli; ki bu yüzlerce ürününüz varsa günler sürebilir.

Dükkanınızda veya tedarikçinizdeki stoğu biten ürünleri hemen tespit etmeniz ve hemen yayından kaldırmanız gerekli. Çünkü elinizde olmayan bir ürünü yayından kaldırmazsanız ve olur da o ürün için sipariş gelirse, hemen gönderemediğiniz için müşteriler dükkan puanınızı kıracaklar. Yüzlerce ürününüz varsa bunu sık sık yaşayacağınızdan dükkan puanınız çok düşecek ve dükkan site tarafından kapatılacak.

Diğer sitelerde de dükkan açtıysanız, ki e-ticaretin bereketli tadını alınca mutlaka açacaksınız, sitelerin birinde bir satış olduğunda bütün siteleri gezip satılan ürünün stok miktarını -1 azaltmanız gerekecek.

Sipariş hazırlamaya odaklanmak yerine tüm bu işleri manuel yapmaya çalışmak günlerinizi, saatlerinizi alacak.

Gelen müşteri mesajlarına hızlıca cevap vermeniz gerektiğinden saatleriniz bilgisayar başında geçecek.

Ve daha nice klasik e-ticaret problemini siz de yaşayacaksınız diğer binlerce satıcı gibi.

Ama endişelenmeyin. Çünkü entegrasyon diye bir şey var.

Pazar Yeri Entegrasyonu nedir?

Entegrasyon, kabaca iki çalışan platformu birbirine bağlamak demek.

Burada o çalışan şeylerden birisi Propars ticaret yönetim programı; diğeri ise N11 veya Gittigidiyor gibi sitelerden biri.

Propars’ta pazar yeri entegrasyonları var.

Yani, Propars N11, Gittigidiyor gibi bahsettiğimiz pazar yeri sitelerine entegre durumda, yani kendisini bağlamış, yani bağlı çalışıyor.

Propars, sahip olduğu pazar yeri entegrasyonları sayesinde, bu sitelere bağlanarak tüm zor işlemleri sizin yerinize yapıyor.

İşte pazar yeri entegrasyonu da bu demek: Entegre olup işleri Propars’ın yapması!

Eğer Propars kullanırsanız, başlangıçta bir XML veya Excel dosyası yardımıyla ürün listenizi Propars’a yükleyeceksiniz.

Ürün listenizde ürünlerin adları, stok kodları, stok miktarları, detay bilgileri ve açıklamaları da yer alacak. Sonrasında Propars tüm zor işleri otomatik yaparak yüklediğiniz ürün bilgilerini tüm bu sitelerde ilan açmak, kapamak, stok güncellemek ve daha bir sürü iş için kullanacak, size iş kalmayacak.

XML nedir?
XML, bildiğimiz Excel dosyası gibi görünen, ama bilgisayarda değil de internette saklanan bir tür dosya. Genelde tedarikçilerinizin XML’leri olur, Propars kullanırken tedarikçilerinizden sizde olan ürünler için bir XML istemeniz ve Propars’a onu yüklemeniz yeterli. XML’iniz yoksa, ürün bilgilerini içeren bir Excel dosyası da kullanabilirsiniz. Bu şekilde ürün bilgileriniz toplu olarak bir seferde Propars’a yüklenmiş olur.
Ürün sayınız çok fazla değilse, başlamadan önce Propars’a ürünlerinizi tek tek kendiniz de kaydedebilirsiniz.

© 2012 - 2019 Propars